CBA


Teatr CBA, czyli Czasem Bywamy Aktorami to młodzieżowa grupa teatralna działająca w Teresińskim Ośrodku Kultury.

Historia i profil:
Grupa istnieje od 2007r. Ma na swoim koncie 5 spektakli: "Burza", "Opowieści z pociągu", "Error"
(2011), "(U)rodziny" (2012) i "18+" (2013). Od 2008r. zespół rozwija się w kierunku oryginalnego, autorskiego teatru ruchu – w ramach tego profilu powstały spektakle: „Burza” (2009), oraz „Opowieści z pociągu” (2010).
Nasze spektakle to etiudy teatralne zbudowane wokół jednego pomysłu, który następnie razem rozwijamy na zajęciach - charakteryzują się tym, że nie mają gotowych scenariuszy – ich treść wymyślamy wspólnie, szukając podczas prób najlepszych rozwiązań.

Jak pracujemy:
Pierwsze dwa miesiące każdego roku szkolnego poświęcamy na warsztaty, rozwijające głos, ruch, mimikę, umiejętności aktorskie. Potem zaczynamy próby. Premierę organizujemy około kwietnia/maja. Następnie staramy się grać dla młodzieży z lokalnych szkół, oraz podczas imprez kulturalnych w TOK’u, a także na konkursach i festiwalach.

Nagrody:
Nasze spektakle otrzymały kilka nagród; Lampy Specjalne na Festiwalu Spektakli Autorskich Naświetlarnia w Warszawie (w 2009 i 2010r.) Spektakl "Burza" był także laureatem nagrody na Festiwalu MiniMaks w 2009r. w Warszawie. Dwukrotnie byliśmy laureatami Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów
Coś-chcących COŚ w Żninie - za spektakl "Error" w 2011 i "(U)rodziny" w 2012 r.

Oprócz spektakli:
Teatr CBA oprócz realizacji spektakli jest także gospodarzem odbywającego się w Teresińskim Ośrodku Kultury Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych GALIMATIAS. Pomaga również w organizacji Teresińskich i Powiatowych Dni Retoryki, a także Przeglądu Twórczości Scenicznej MROWISKO. Te działania pozwalają nam przyjrzeć się pracy innych grup teatralnych, oraz dobyć doświadczenie jako młodzi animatorzy kultury.

Sezon 2013/2014:
W tym roku w zespole pozostało 9 osób, w tym świeżo upieczeni uczniowie liceum i studenci.
Dotychczasowe spotkania poświęciliśmy pracy nad warsztatem aktorskim, dykcją, mamy za sobą również warsztaty lalkowe. W styczniu zaczęliśmy prace nad autorskim spektaklem pod roboczym tytułem "Dolina klaunów". Chcemy w nim połączyć różne elementy teatru i stworzyć spektakl w nieco innym stylu niz nasze poprzednie dzieła.