Dynamitki


Teatr Dynamitki to dziecięca grupa teatralna działająca w Teresińskim Ośrodku Kultury.

Historia:
Grupa została założona w 1999 r. przez Natalię Fijewską –Zdanowską. Obecnie prowadzona jest przez Kasię Rospędowską. Grupa wielokrotnie zmieniała swój skład. Uczestnicy, którzy należeli do pierwszego składu grupy, obecnie są już na studiach. W sumie przez Teatr Dynamitki ‘przewinęło się’ już ponad 80 uczestników, którzy w ciągu 12 lat zrealizowali ponad 16 spektakli i etiud, otrzymali trochę nagród i doświadczyli wielu twórczych przeżyć i wydarzeń.

Profil:
Wraz ze składami zespołu zmieniał się także jego profil. Przez pierwsze lata Teatr realizował głównie spektakle teatru ruchu, potem teatru słowa, a następnie wraz z pojawieniem się w grupie dzieci, które pisały własne teksty, zespół zaczął realizować autorskie spektakle według scenariuszy uczestników. Obecnie od 2010 r. wróciliśmy znowu do teatru słowa.
To głównie uczestnicy wnoszą do grupy własną energię, twórczą siłę i pomysły. Dlatego każdego roku pierwsze dwa miesiące poświęcamy na teatralne zabawy, rozwijające ekspresję poprzez ruch, głos, mimikę – a przede wszystkim pozwalające na poznanie się grupy, na stworzenie ‘zespołu’. Dopiero wtedy decydujemy o pomyśle spektaklu i zaczynamy próby.

Jak pracujemy:
Zasadą naszej pracy jest to, że każdy może zaproponować swój pomysł. Razem zastanawiamy się jakie rozwiązanie sceniczne będzie najlepsze.
Najbardziej uroczystym momentem jest zazwyczaj premiera – organizujemy ją około kwietnia/maja każdego roku. Zwykle przed premierą spotykamy się częściej, a próby są dłuższe – to moment, kiedy trzeba się wyjatkowo skoncentrować na powstającym spektaklu. Na premierę każdy uczestnik zaprasza swoich gości. Potem staramy sie grać dla dzieci z lokalnych szkół, oraz podczas imprez kulturalnych w TOK’u, a także na konkursach i festiwalach. Tak naprawdę to właśnie granie spektaklu rozwija najbardziej – sprawia, że uczestnicy zajęć stają się aktorami, którzy za każdym razem z większą pewnością siebie konfrontują się z widownią.

Oprócz spektakli:
Oprócz grania, starsi uczestnicy zespołu są zapraszni do bycia tzw. ‘pomocnikiem TOK’ w trakcie organizowanych przez Ośrodek konkursów scenicznych – Powiatowych Dni Retoryki, oraz Mrowiska. Uczą się w ten sposób odpowiedzialności, współpracy, a także obserwują prezentacje innych dzieci, które potem omawiamy na naszych zajęciach.

Nazwa:
Skład zespołu się zmienia, nie zmienia się jednak właśnie ‘dynamika’ i ogromny twórczy potencjał grupy. Nadana przez pierwszy skład zespołu nazwa – „Teatr Dynamitki” – pasuje do wszystkich dzieci, określa ich wspaniały potencjał i energię twórczą.

Sezon 2010/2011:
W tym roku Teatr Dynamitki cieszy się zupełnie świeżym składem – do grupy należy ośmioro dzieci w wieku 6-11 lat. Właśnie rozpoczęliśmy pracę nad spektaklem „Pchła szachrajka”. Jesteśmy w trakcie prób.

Sezon  2012/2013 - zrealizowaliśmy spektakl "Ptasia audycja" na podstawie tekstu "Ptasie Radio" Juliana Tuwima

Sezon 2013/2014 - zespół liczący 9 uczestników od 6 do 10 lat realizuje autorski spektakl pt. "Alicja w krainie bajek". Premiera planowana jest na maj 2014 roku.


Sezon 2014/2015 - sezon skrócony, ale udało nam się przygotować autorską etiudę świąteczną "Betlejem 2014"

Sezon 2015/2016 - przerwa w działalności

Sezon 2016/2017 - zespół tworzy 15 osób w wieku 6-10 lat; wzięliśmy udział w nagraniach teledysku do "Świątecznej piosenki" w wykonaniu pracowników TOK; na koniec sezonu przygotowaliśmy spektakl autorski 
"Czarowna noc"

Sezon 2017/2018 - do zespołu należy ok 16 osób w wieku 6-10 lat; w tym roku hasłem przewodnim spektaklu była "wiosna". W ten sposób powstał zabawny, autorski spektakl "Wiosenny harmider" opowiadający historię owadów, które kłóciły się o swoje miejsce na łące.