Fanaberia


Teatr Fanaberia (początkowo Teatr Zakalec) powstał w kwietniu 1998 roku. W czasie swojej działalności teatr zrealizował pięć spektakli, w tym trzy autorskie, oraz około dwudziestu etiud i happeningów, zdobył szereg nagród na festiwalach teatrów młodzieżowych w Warszawie i Polsce, uczestniczył w imprezach kulturalnych organizowanych przez Teresiński Ośrodek Kultury, a także współpracował z wieloma placówkami kulturalnymi i oświatowymi, na terenie całego kraju, grając w nich spektakle, oraz pomagając w organizacji wydarzeń kulturalnych – między innymi w: Sochaczewie, Mszczonowie, Żyrardowie, Skierniewicach, Żninie, Sejnach, Warszawie, Olecku i innych.

Nasze spektakle to miedzy innymi: „Szkic o Leona odejściu”, „Rozterki Niuni”, „PGR, czyli Podchmielone Ganianie Raju” (przedstawienia autorskie, w konwencji musicalu – z muzyką Jarosława Sitarza i tekstem Natalii Fijewskiej-Zdanowskiej), a także spektakl „Pielęgniara w akcji” według „Orfeusza w piekle” K.I. Gałczyńskiego, z muzyką Joanny Kwiatkowskiej.

Drogi aktorów rozeszły się, większość jednak dalej działa na niwie teatru, lub innych dziedzin artystycznych. Wynikiem pracy byłych aktorów Fanaberii jest m. in. zrealizowany w 2006r. spektakl „Różowa Skarpetka” wystawiany obecnie w Teatrze Stara Prochoffnia w Warszawie, który powstał przy pomocy Teresińskiego Ośrodka Kultury.

Teatr FANABERIA w czasie swojej działalności wiele osiągnął:

I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych „Melpomena w szkolnej ławce” w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w 2002r. i w 2003r., I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Niesfornych Galimatias w Teresinie w 2002r. i wyróżnienie w 2003r., oraz wyróżnienie specjalne za scenariusz na festiwalu „Mały Azyl” w Warszawie 2002r., a także udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Młodzieżowych w Sejnach „Baltic Satelid” 2003.), I miejsce na Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych „Melpomena w szkolnej ławce” w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w 2002r. i w 2003r., I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Niesfornych Galimatias w Teresinie w 2002r. i wyróżnienie w 2003r., oraz wyróżnienie specjalne za scenariusz i nagroda aktorska na festiwalu „Mały Azyl” w Warszawie 2002r., a także udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Młodzieżowych w Sejnach „Baltic Satelid” 2003.

FANABERIĘ stworzyła Natalia Fijewska-Zdanowska, a współtworzyli: Agata Fijewska, Bartek Zdanowski, Zuzanna Fijewska, Krzysztof Kołodziejak, Piotr Dziemdziela, Paulina Włosowska, Paulina Dymińska, Dominika Włodarska