Festiwal z Gwiazdą


Pomysłodawcą Ogólnopolskiego Festiwalu z Gwiazdą był Wojtek Lisiecki, który zapoczątkował go jeszcze w Puszczy Mariańskiej, gdzie był dyrektorem.
Pierwsza edycja odbyła się w 1998 roku. Ideą Festiwalu było propagowanie twórczości własnej artystów – amatorów. Do Festiwalu przygotowywali piosenkę autorską i jedną z repertuaru Gwiazdy zaproszonej do jury, oczywiście we własnej aranżacji. Gwiazda, po ogłoszeniu wyników występowała z recitalem.

Na I Festiwalu z Gwiazdą, właśnie w Puszczy, gościła Wolna Grupa Bukowina.
Po przyjeździe Wojtka do Teresina impreza również się przeprowadziła. Druga edycja była w 2000 roku.
Gościem Festiwalu był Jerzy Filar i zespół Nasza Basia Kochana.

W kolejnych latach młodzi artyści zmierzali się z repertuarem zespołu Pod Budą oraz z twórczością Eli Adamiak. Recitale tychże Gwiazd zawsze cieszyły się niezwykłą popularnością i frekwencją.

W 2003 roku nastał nowy dyrektor ale impreza pozostała. Na piątej edycji gościł Jacek Skubikowski. Dał wspaniały recital a i uczestników konkursu było wielu. Niestety przyszło nam Jacka pożegnać. Pozostały wspomnienia.

Cieszymy się, że dane nam było go spotkać.
W 2004 roku Festiwal z Gwiazdą był specyficzny. Gwiazda nie mogła zasiąść w jury, gdyż nie było go już wśród nas. Śpiewaliśmy piosenki Czesława Niemena. Zainteresowanie jego twórczością przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Wielu muzyków zjechało wtedy do Teresina.

Podobnie rok później, kiedy Gwiazdą był Piotr Szczepanik. Na koncert przyszło wielu fanów nie tylko z naszej miejscowości. To niestety był ostatni Festiwal z Gwiazdą.


Kiedy w roku 2006 rozesłaliśmy regulaminy, a Gwiazdą Festiwalu miał być zespół Czerwony Tulipan, okazało się, że jest to zbyt ambitny repertuar dla amatorów. Koncert zespołu jednak się odbył a i wtedy sala kameralna Toku pękała w szwach.

Przez te wszystkie lata, impreza przyciągała wielu muzyków i autorów z całej Polski, którzy chcieli się zmierzyć z wartościową polską piosenką. Co roku młodzi artyści mogli zaprezentować swoje pomysły na piosenki Gwiazd oraz własną twórczość, którą z wielkim zaangażowaniem promowaliśmy.

Ideą Festiwalu było promowanie dobrej muzyki i mądrego tekstu. Dalecy byliśmy od komercji i muzyki popularnej. Zależało nam na zaproszeniu Gwiazdy reprezentującej kulturę i sztukę wyższego rzędu. Tym też chcieliśmy zarazić ambitną młodzież. Raz się udawało, a raz nie. Staraliśmy się propagować twórczość artystów polskich, którzy robią dobre rzeczy dla polskiej piosenki. Jesteśmy wdzięczni losowi, że los skrzyżował nasze ścieżki z tak wspaniałymi ludźmi. Bo Gwiazdy to też ludzie, mający problemy, spieszący się do swoich rodzin. Gratulowali nam pomysłu i trzymali kciuki za nasze ambicje. Stefan Brzozowski z Czerwonego Tulipana, kiedy dowiedział się, że Festiwal się nie odbędzie powiedział:
„…To nic, że nie mieliście chętnych do konkursu. Nie poddawajcie się. Musicie być uparci i wytrwali. Cierpliwość i nieustępliwość Wasza zostanie nagrodzona. Nie rezygnujcie z marzeń…”

Mimo, że Festiwal z Gwiazdą, ze swoją formułą przeszedł do historii, nie zamierzamy spocząć w tej materii na laurach. Z myślą o ambitnej części naszego muzycznego społeczeństwa tworzymy nowy rozdział. Przy podobnych założeniach, w roku 2008 po raz pierwszy odbędzie się Festiwal Piosenki z Duszą. Ale o tym w innej zakładce. ZAPRASZAMY!!!