LEKCJA MUZYKI


Dwadzieścia lat temu runął mur. W czasach przed tym faktem, wkoło było niezwykle „wesoło”. Ludzie, tacy jak Józek, pojawiali się i znikali, Polska była maszyną, którą, chcąc nie chcąc, trzeba było smarować. Dziewczyny, takie jak Ewka, roniły łzy, wierzyły, że jeszcze będzie weselej i mądrzej.
Ale nagle stanął w ogniu nasz wielki dom. Grudniowy nastał świt, nie wiedział nikt nic. Zaczęła się obława. Ludzie podzielili się na takich, którzy patrzyli na życie bez emocji i na takich, którzy chcieli przeżyć to sami. Tacy, walczyli za chleb i wolność, za nową Polskę. Mieli nadzieję, tę niezłomną, co tkwi jak ziarno w duszy bohatera. Dla historii, żarłocznego mitu, nic nie znaczyło jedno ludzkie życia, takie jak życie Janka Wiśniewskiego. Ci, co jeszcze mogli, wołali do Boga, aby chronił ich od nienawiści, od pogardy ocalił. Ludziom tyle zostało, co im nakapało, ale jeszcze grali w zielone, wierzyli, że któregoś rana odbiją się od ściany. Nikt nie przerywał zabawy. Robili, co do nich należy. Nie umieli oddać wolności, którą kochali i rozumieli. I padły słowa: … 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm…
Pod niebem pełnym cudów ukazał się pejzaż horyzontalny. Człowiek okazał się twórcą niebanalnym, bo miał wiarę, a przecież trudno nie wierzyć w nic. Wierzył w kraj szczęśliwy, piękny, prawdziwy, gdzie ludzie są uczynni, w sercach niewinni. Bo w życiu trzeba mieć marzenia, a mała chwila zadumy nad światem sprawi, że te marzenia pofruną.
Potrzebna jest tylko nutka refleksji.

Stworzyliśmy więc jedyną w swoim rodzaju lekcję. „LEKCJĘ MUZYKI”, którą dała widzom młodzież urodzona po 1989 roku.

Teresiński Ośrodek Kultury zaprosił na spektakl muzyczny "LEKCJA MUZYKI" 2 razy. W dniu pamiętnej XX-tej rocznicy obalenia w Polsce komunizmu czyli w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do parlamentu - 4 czerwca 2009r. na Plac Kościuszki w Sochaczewie oraz 5 czerwca do Niepokalanowa.

Zdjęcia ze spektakli można obejrzeć w naszej galerii:

www.tok.esochaczew.pl/media/index.php?KategoriaID=981&pokaz=galeria&MediumID=130

www.tok.esochaczew.pl/media/index.php?KategoriaID=985&pokaz=galeria&MediumID=130

„LEKCJA MUZYKI” to muzyczna podróż drogą do wolności. Drogą metafory, walki z cenzurą, silnych emocji i bohaterskiej postawy. To lekcja, która wzrusza, przypomina i uczy postaw zapomnianych w świecie demokracji i wolności słowa.
„LEKCJA MUZYKI” powstała, by pewne wartości OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA.

Spektakl stworzyła sekcja wokalna Teresińskiego Ośrodka Kultury w składzie: Ania Radomska, Gosia Szymańska, Ania Radkowska, Agata Brzywczy, Agnieszka Jankowska, Sylwia Brzywczy, Dorota Włodarczyk, Sylwia Kaniewska, Paweł Grosiak, Marcin Śliwiński, Mateusz Śliwiński, Ignacy Majcher, gościnnie wystąpili: Artur Kendzior – perkusja, Darek Kendzior – gitara basowa, Leszek Lewicki - gitara elektroakustyczna.
Projet spektaklu napisała i wyreżyserowała Joanna Cieśniewska, która również czuwała nad aranżacją i przygotowaniem wokalnym.

W obecnym składzie z pewnością już nam się nie uda go zagrać, ale są zdjęcia i nagrania, świadczące o ogromie pracy, którą wszyscy włożyli w przygotowanie tego wspaniałego widowiska.