Warsztaty Filmowe


Pierwsze wakacyjne warsztaty filmowe zorganizowała instruktorka Natalia Fijewska-Zdanowska w 2011 roku. Wtedy grupa warsztatowa zrealizowała film pod tytułem "Człowiek w żółtej pelerynie".

W 2012 roku głównym założeniem warsztatów było wykorzystanie w filmie remontowanych pomieszczeń TOKu. Ten twórczy bałagan pozwolił nam zrealizować parodię horroru pod tytułem "Strach się bać". Ciekawostką zeszłorocznych warsztatów był film "Mały powstaniec", który powstał "niechcący" i przy okazji niezobowiązujących zabaw z kamerą. Jak się jednak okazało, zrobił furorę wśród widzów i do tej pory jest wspominany przez uczestników i organizatorów warsztatów.

W tym roku postanowiliśmy popracować nad formą czarno-białego filmu niemego. Podczas oglądania starych nagrań uczyliśmy się historii kinematografii i szukaliśmy pomysłów i inspiracji. Praktycznie gotowy scenariusz tkwił jednak w prawdziwych wydarzeniach z dawnego Teresina - zainteresowaliśmy się historią zamordowanego w 1913 roku księcia Druckiego-Lubomirskiego. Czarna komedia pod tytułem "Niema zbrodnia" nie jest wiernym zapisem tamtej historii. Uczestnicy opierając się na dostępnej wiedzy, stworzyli własną wersję wydarzeń. Oficjalna premiera filmu będzie miała miejsce 7 października w Teresińskim Ośrodku Kultury, na którą serdecznie zapraszamy. Od zeszłego roku opiekunami warsztatów są Kasia
Rospędowska i Daniel Staniak.

Zapraszamy w wakacje 2014 do TOK-u na kolejną odsłonę wakacyjnych warsztatów filmowych!!