Warsztaty Szkolenia Festiwale


Tu będziemy zamieszczać informacje o różnych formach szkolenia emisji głosu i gry na instrumentach organizowanych przez nas i naszych przyjaciół. Podamy Wam linki do ciekawych stron informujących o tych warsztatach jak i imprezach konkursowych, które naszym zdaniem zasługują na uwagę naszą i Waszą.
A tymczasem zapraszamy Cię na I Festiwal Piosenki z Duszą, który odbędzie się w grudniu w TOKu. Więcej informacji w zakładce imprezy cykliczne.
Zapraszamy....

______________________________________________


19 marca 2010r. odbyły się w TOKu I WARSZTATY GITAROWE organizowane przez Teresiński Ośrodek Kultury. Gościem i prowadzącym był LESZEK CICHOŃSKI. W warsztatach wzięło udział 10 uczestników z Teresina, Sochaczewa i Warszawy. Mistrz zaskoczony był ilością chętnych i wysokim poziomem naszych rodzimych gitarzystów. Okazało się że wśród uczestników objawiły się talenty, które przy poparciu ćwiczeniem i pracą mogą zajść daleko w ścieżce artystycznej. Taką niezwykłością okazał się m.in. jeden z najmłodszych uczestników warsztatów, uczący się w TOKu dopiero od 2 miesięcy, błyskawicznie pochłaniając wiedzę i umiejętność posługiwania się gitarą, zaskakując pozostałych warsztatowiczów i samego Leszka Cichońskiego.
Uczestnicy, pytani o wrażenia z warsztatów, mówią jednogłośnie: SUPER SPRAWA! Można się było wiele dowiedzieć i nabyć nowe umiejętności. Sugerowali jedynie, żebyśmy, organizując kolejne warsztaty, ograniczyli ilość osób do 5, 6. Rozumiemy to doskonale. W takich małych grupkach praca przez tyle godzin ma charakter prawie indywidualny. W większej liczbie uwaga prowadzącego jest podzielona, a i różnorodny poziom, który prezentują uczestnicy, stanowi pewien problem. Albo ktoś zostaje w tyle, albo ktoś się nudzi. Jak mówi jeden z uczestników (najstarszy na warsztatach) – To warsztaty dla młodych. Ja już mam pewne nawyki, zagrywki, które twardo leżą mi w palcach, a których w tym wieku już nie zmienię, a nawet nie ma potrzeby ich zmieniać. Każdy gitarzysta ma swój styl grania, a po latach ten styl jest indywidualny, wypływający z serca i osobowości. Tego nie można się nauczyć. Ani zmienić. To już w człowieku jest.
Inny uczestnik opowiada: - Najważniejszą kwestią, jakiej się dziś nauczyłem, a o czym powinni wiedzieć wszyscy muzycy to to, że metronom powinien być naszym najlepszym przyjacielem. Przy jego wtórze powinno się ćwiczyć. Codziennie. Myślę, że wielu z uczestników to gitarzyści, którzy sami doszli do pewnych rzeczy. Nikt z nas nie kończył szkoły muzycznej. Niewielu też zna zapis nutowy. Jednak warsztaty pokazały, że warto go poznać. Szczególnie jeśli chodzi o zapis rytmiczny. Leszek mówił, że nie jest to trudne, a umiejętność czytania zapisu nutowego, szczególnie rytmicznego, jest warta opanowania, gdyż zwiększa się precyzja grania, zdobywamy cenną wiedzę i umiejętność frazowania.
Najbardziej z warsztatów zadowoleni byli młodzi uczestnicy. Spytałam jednego z nich co sądzi o dzisiejszym spotkaniu z Mistrzem: - Jestem w szoku. Radzę sobie nieźle, nie odstaję, jest fajnie. Poza tym Pan Cichoński natchnął mnie wiarą, że przy odrobinie silnej woli i regularnym ćwiczeniu można dojść do niezwykłej precyzji, którą mam zamiar zdobyć. Słucha się go z lekką nutką zazdrości, ale jak będę w tym wieku też będę tak grał. Optymistyczne jest to, że, jak już wspomniałem, sobie radzę!
Warsztaty te pokazały ogromne zainteresowanie i zapotrzebowanie na warsztaty w każdej dziedzinie. W styczniu organizowaliśmy warsztaty wokalne, teraz gitarowe. Co przyniesie przyszłość? Być może kilkudniowe ogólnopolskie warsztaty z krainy gitary basowej, perkusji czy saksofonu? Mamy taką nadzieję.
______________________________________________

Świat pięknieje gdy ludzie śpiewają... www.strefapiosenki.pl
Festiwale i spotkania z ciekawymi Gwiazdami "dobrej piosenki".

______________________________________________

Poznaj swój głos, zadbaj o niego i korzystaj z niego jak najlepiej... www.easyvoice.pl
Spotkasz tu Sylwię Prusakiewicz, która w naturalny dla każdego sposób przekazuje wiedzę na temat głosu. Dużo pomysłowych sentencji, twórczej inwencji i dobrych intencji.

______________________________________________

Wspaniałe warsztaty organizowane przez pasjonatki. Miła atmosfera i wiele mądrych spraw poruszanych w gronie specjalistów. Z reguły raz w miesiącu możecie tam spotkać Sonię Lachowolską, która jest jedną z trzech w Polsce trenerek amerykańskiej techniki emisji głosu - sls (speech level singing). POLECAMY!!!
www.emissio.pl

______________________________________________

Jeśli szukasz odpowiedniego dla siebie konkursu wokalnego lub festiwalu z pomocą przyjdzie Ci strona, na której of Festiwali aż się roi. Znajdziesz tam też imprezy organizowane przez TOK. Ponadto możesz tam zamówić aranże do piosenek oraz fachową pomoc. POLECAMY!!!
www.spiewajmy.akcja.pl